Citrónová tráva 

(Cymbopogon citratus, voňatka citronová, lemongrass, citronela) je vytrvalá travina původem z Cejlonu a jižní Indie.Vytváří husté trsy dorůstající do výšky 120 – 150 cm. Úzké trávovité listy vyrůstají z dužnaté báze a všechny části rostliny jsou pro svou silnou citrónovou vůni a využívány k dochucení pokrmů asijské kuchyně.
Obsahuje silici citral (3,7-dimethyl-2,6-octadienal), jež má podle nejnovějších výzkumů protinádorové působení. Zprávu o tom přinesl výzkumný tým Ben Gurion univerzity v Negevu (Izrael, 2006), kde bylo zjištěno, že užívání citronely způsobuje tzv. „programovanou buněčnou smrt nádorových buněk“ aniž by byly ovlivněny buňky zdravé... Například obsah silice v citrónech je pouze 2 - 5 % v citrónové trávě 65 - 85 %.Účinky:
Čajové blendy s citrónovou trávou posilují srdce a příznivě ovlivňují krevní tlak, snižují hladinu cukru v krvi, čistí cévní systém,posilují funkci močového měchýře, sleziny, žlučníku a lymfatického systému, udržují správnou pigmentaci vlasů a snižují rychlost šedivění, harmonizují činnost trávicího traktu a centrálního nervového systému, omezují růst plísní a množení bakterií,celkově podporují přirozenou obranyschopnost organismu a díky antioxidačním účinkům zpomalují stárnutí buněk.