Ledový čaj

silný čajový výluh + dobrý led z kvalitní vody = základ, vše ostatní je přidaná hodnota, jež může základ vylepšit (dochutit, ochutit okrášlit...) nebo pokazit :-)

Kombinací je téměř neomezeně. Je potřeba dbát na to, aby ve výsledném nápoji nezanikla přirozená chuť čaje. Místo čistého pravého čaje lze použít sušené i čerstvé byliny či kvalitní čajové blendy. Jako ingredience se hodí skoro cokoliv v krájené nebo mixované podobě (sezónní ovoce, čerstvé zahradní i divoké byliny, zelenina). Sáhnout lze po rozličném koření (pepř, chilli, zázvor) i soli. Opodstatněnou (ale podřízenou!) složkou může být cukr (ideálně sušená třtinová šťáva), ocet (jablečný, umeocet), citron, salko, jogurt...; po setmění pak kvalitní alkohol, jež nám ledový čaj promění v long dring či večerní koktejl.

Jak postupovat?

1. připravíme si silný nálev z oblíbeného čaje (doporučuje se použít alespoň dvojnásobné množství než při přípravě běžného horkého nápoje),
2. nálev luhujeme tak aby byl maximálně silný a minimálně hořký,
3. do vysoké objemnější sklenice vložíme kostky ledu, přilijeme mírně zchladlý čaj
4. ozdobíme a ihned podáváme.

Doporučuji:
- zamyslet se nad tím, že ledový čaj se obyčejně pije neslazený
- kostky ledu by měly zaplnit alespoň polovinu sklenice
- čaj naléváme rychle, rovnou na led a se servírováním neotálíme
- chceme-li ledový čaj ochucený, přidáme k ledu vhodné ingredience a teprve pak dolijeme čaj
- ingredience si připravíme včas předem (mixujeme, drtíme, macerujeme...)
- k přípravě ledu použijeme kvalitní vodu či zmrazíme nálev ze stejného čajeMíchejte a experimentujte! Zkuste i velmi silné čajové a bylinné výluhy a výrazné ingredience. Aromatické byliny, jiný silný čaj, "modrý čaj"... citron apod. zamražte do ledových kostek. Nebojte se koření. Vyzkoušejte netradiční zeleninu (fenykl) a pijte vše pomalu, ať se hned nenachladíte!

Tip:

Úžasný je například ledový čaj z hořkého melounu dochucený žlutým melounem, salátovou okurkou či sezónním tuzemským ovocem (jahody, rybíz, borůvky)... :-).

Poznámka:
- napsáno 28. 6. 2019
- uvedený text je zkrácenou verzí článku o ledovém čaji, který jsem publikoval v časopisu VE HVĚZDÁCH rodinný časopis - č. 92 / září a říjen 2019