• Slovník "čajovo-bylinný" (zkratky, definice atd.)
text je postupně doplňován!

Co se skrývá pod záhadnými zkratkami a různým označením?

NepustilTea

Označením NepustilTea vám garantuji vše, co při prodeji prezentuji. Ostatně platí to pro celý e-shop a všechny mnou provozované weby. Ručím za to osobně - svým jménem (úplné informace o mé osobě a spojení na mě a adresy ostatních webů). 

NepustilTea-standard

je označení špičkové kvality bylin, jelikož špičková kvalita je pro mě kvalitou standardní! Není to chlubilství a vůbec ne nadnesené. Kdysi jsem se rozhodl, že budu buď prodávat špičkové produkty nebo žádné. Ono totiž těch ostatních je na trhu víc než dost. Můžete je koupit všude a vybrat si téměř poslepu. Byliny této kategorie (můžete mít samozřejmě lepší NepustilTea-superior) piji zcela běžně, takřka každý den. Dodávají mi dobrou náladu, energii a určitě vylepšují mé zdraví. Aniž bych to dál zkoumal - netrpím běžnými chorobami (rýma, kašel, angíny či chřipky...) ani těmi civilizačními (cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, zvýšený cholesterol, alergie...). Mám pokoj i od Helicobacter pylori! Označení komplikovaným spojenim NepustilTea-standard používám z důvodu, že standardů se může na českém trhu vyskytnout víc, konkurence se ráda rychle přizpůsobuje, ... "web totiž snese vše" a pouhé označení "standard" nemusí říkat vůbec nic! :-). NepustilTea-standard je jednoznačné označení dovozce + kvality v jednom. Označení naleznete u Jiaogulanu a u Bitter-Melon Tea.

NepustilTea-superior

je označení nejvyšší kvality bylin, vhodné pro přípravu Gong Fu ("Kung Fu Čcha"). Nejvyšší kvalitu si dopřeju, když si chci byliny opravdu užít v několika nálevech, podobně jako špičkový pravý čaj. Označení NepustilTea-superior používám z důvodu, že superiorů se může na českém trhu vyskytnout víc, konkurence se ráda rychle přizpůsobuje, ... "web totiž snese vše" a pouhé označení "superior" nemusí říkat vůbec nic! :-). NepustilTea-superior je jednoznačné označení dovozce a kvality v jednom. Označení naleznete u Jiaogulanu a u Bitter-Melon Tea.

NepustilTea-standard+

je označení exkluzivní kvality bylin určených pro předplatitele, vhodné pro jakoukoliv běžnou přípravu. Byliny dovážím 2 x v roce (obvykle na jaře či koncem jara a koncem léta či počátkem časného podzimu, což je základní plnění skladu) a několikrát za rok (v menších množstvích mezi základními dovozy). Předplatitelé mají garanci dodávky vždy maximálně čerstvých bylin z příslušného posledního dovozu.

USDA ORGANIC

USDA Organic ​představuje americkou národní formu certifikace udělované podle kritérií pro ekologické zemědělství. Americký vládní úřad USDA (zkratka The United States Department of Agriculture, tj. americké ministerstvo zemědělství) se zabývá kontrolou a certifikací produktů pocházejících z ekologického zemědělství. Dozoruje bezpečnost potravin. Reguluje standardy pro ekologické zemědělství i volný sběr divokých plodin. Kontroluje dovoz, uchovávání, zpracování a balení produktů včetně jejich prodeje. Označení USDA Organic má produkt, jež byl prokazatelně vyroben v režimu "bio", tj. nebyl geneticky modifikován, při jeho pěstování nebylo použito umělých hnojiv, pesticidů a jiných chemických látek negativně ovlivňujících lidské zdraví. Dodržování všech podmínek u konkrétního produktu kontroluje úřad několikrát ročně.

Organic Thailand

(text v přípravě)

OTOP
(text v přípravě)

OTOP PRODUCT (5 Star Product of Thailand)
(text v přípravě)

HALAL
(text v přípravě)

THAILAND TRUSTED QUALITY
(text v přípravě)

Lot No. (šarže): 14D2003
(text v přípravě)

MFG : 16/07/2014
(text v přípravě)

EXP : 16/07/2015
(text v přípravě)

„Pilot Organic Tea Plantation"
(text v přípravě)

„GMP"
(text v přípravě)

„ISO 9001:V 2000"
(text v přípravě)

„OTOP PRODUCT CHAMPION"
(text v přípravě)

doplněk stravy
(text v přípravě)

SZÚ
Státní zdravotní ústav (text v přípravě)

SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (text v přípravě)

SÚKL
Státní ústav pro kontrolu léčiv

RoHy
Registr rozhodnutí hlavního hygienika (text v přípravě)

HEM (OVZ)
(text v přípravě)

"vědecký čaj"

v posledních cca dvaceti letech vznikly různé čaje díky experimentům a vynalézavosti různých firem produkujících čaj, například "GABA čaje", kdy byl list podroben speciálnímu zpracování v dusíku a ve vakuu (zkoncenrobání kyseliny aminomáslené - GABA - v konečném produktu), bezkofeinové čaje, instatnípuery, čaj BENIFUKI, čaj "001",  čaj z Momordiky /hořké okurky či melounu apod. ...

ECO
(text v přípravě)

ECF (Elemental Chlorine Free)

Technologie bělení buničiny (celulózy) kysličníkem chloričitým, nepoužívá se tedy plynný chlor, čímž se zamezí tvorbě dioxinu a dioxinu podobných sloučenin s karcinogenními účinky.
Cituji: "Pod označením dioxiny se skrývá celkem 210 různých chemických látek. Některé z nich se vyznačují tak vysokou toxicitou, že je můžeme považovat za nejjedovatější látky, které až dosud člověk vyrobil".
(Prof. RNDr. Strunecká Anna, DrSc. Jak přežít dobu jedovou. Dioxiny, 143 - 147, ALMI. Blansko, 2013)

TCF (Totally Chlorine Free)
(text v přípravě)

metabolický syndrom

metabolickým syndromem se označuje "supermoderní civilizační nemoc" = komplex poruch v metabolismu krevních tuků a cukru, v řízení krevního tlaku a ukládání tukových zásob, ... šikovně si to doktoři zjednodušili :-)
civilizační choroby
(text v přípravě)

Helicobacter pylori

je mimořádně častý patogen (původce onemocnění). Infekce touto bakterií patří celosvětově mezi nejčastěji se vyskytující nákazy. Způsobuje velmi rozšířenou infekci bakteriálního původu, která zasahuje sliznici žaludku a dvanácterníku a vyvolává různé trávicí potíže. Časem způsobuje tzv. chronický aktivní zánět (gastritidu). Vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů může vést až k rakovině žaludku. Více informací na samostatné stránce.

Adaptogen

a) příklad moderní definice:
"Adaptogeny představují netoxické látky, jež nespecificky zvyšují odolnost organismu vůči širokému spektru škodlivých vlivů a jež normalizují tělesné funkce."
(Andrew Weil, 2006, USA) 
b) širší (základní) definice:
Látka s adaptogenními účinky musí obecně splňovat následující hlavní kriteria:
- musí nespecificky zvyšovat odolnost organizmu proti různým negativním vlivům (fyzikálním, chemickým a biologickým, včetně infekcí),
- její účinek musí normalizovat patologické stavy a vychýlené funkce organizmu bez ohledu na to, čím byly tyto stavy vyvolány a jaké jsou povahy,
- musí být neškodná a v organizmu působit minimální narušení jeho normálních fyziologických pochodů.
(N.V. Lazarev, 1947, SSSR, I.I. Berchman a I.V. Dardymov, 1968, SSSR) 

Balení čaje - hmotnostní odchylky

hmotnostní odchylky se liší dle jednotlivých komodit, pro balený a vážený čaj platí:
"hmotnost" do 50 g včetně = -5 %,
"hmotnost" do 100 g včetně = -3 %
"hmotnost" do 200 g včetně a nad 200 g = -2 %
poznámka 1: jsou země, kde se výsledná hmotnost balení moc neřeší (Vietnam)
poznámka 2: výše uvedenou "hmotností" se rozumí hmotnost netto
netto = čistá hmotnost (váha) zboží bez obalu
brutto = hmotnost (váha) zboží včetně obalu
odchylka může být plusová i mínusová, dle předpisů EU se uvádí mínusová