• Slovník "čajovo-bylinný" (zkratky, definice, info)
text je postupně doplňován!

Co se skrývá pod záhadnými zkratkami a různým označením?

NepustilTea

Označením NepustilTea vám garantuji vše, co při prodeji prezentuji. Ostatně platí to pro celý e-shop a všechny mnou provozované weby. Ručím za to osobně - svým jménem (úplné informace o mé osobě a spojení na mě a adresy ostatních webů). 

NepustilTea-standard

je označení špičkové kvality bylin, jelikož špičková kvalita je pro mě kvalitou standardní! Není to chlubilství a vůbec ne nadnesené. Kdysi jsem se rozhodl, že budu buď prodávat špičkové produkty nebo žádné. Ono totiž těch ostatních je na trhu víc než dost. Můžete je koupit všude a vybrat si téměř poslepu. Byliny této kategorie (můžete mít samozřejmě lepší NepustilTea-superior) piji zcela běžně, takřka každý den. Dodávají mi dobrou náladu, energii a určitě vylepšují mé zdraví. Aniž bych to dál zkoumal - netrpím běžnými chorobami (rýma, kašel, angíny či chřipky...) ani těmi civilizačními (cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, zvýšený cholesterol, alergie...). Mám pokoj i od Helicobacter pylori! Označení komplikovaným spojenim NepustilTea-standard používám z důvodu, že standardů se může na českém trhu vyskytnout víc, konkurence se ráda rychle přizpůsobuje, ... "web totiž snese vše" a pouhé označení "standard" nemusí říkat vůbec nic! :-). NepustilTea-standard je jednoznačné označení dovozce + kvality v jednom. Označení naleznete u Jiaogulanu a u Bitter-Melon Tea.

NepustilTea-superior

je označení nejvyšší kvality bylin, vhodné pro přípravu Gong Fu ("Kung Fu Čcha"). Nejvyšší kvalitu si dopřeju, když si chci byliny opravdu užít v několika nálevech, podobně jako špičkový pravý čaj. Označení NepustilTea-superior používám z důvodu, že superiorů se může na českém trhu vyskytnout víc, konkurence se ráda rychle přizpůsobuje, ... "web totiž snese vše" a pouhé označení "superior" nemusí říkat vůbec nic! :-). NepustilTea-superior je jednoznačné označení dovozce a kvality v jednom. Označení naleznete u Jiaogulanu a u Bitter-Melon Tea.

NepustilTea-standard+

je označení exkluzivní kvality bylin určených pro předplatitele, vhodné pro jakoukoliv běžnou přípravu. Byliny dovážím 2 x v roce (obvykle na jaře či koncem jara a koncem léta či počátkem časného podzimu, což je základní plnění skladu) a několikrát za rok (v menších množstvích mezi základními dovozy). Předplatitelé mají garanci dodávky vždy maximálně čerstvých bylin z příslušného posledního dovozu.

USDA ORGANIC

USDA Organic ​představuje americkou národní formu certifikace udělované podle kritérií pro ekologické zemědělství. Americký vládní úřad USDA (zkratka The United States Department of Agriculture, tj. americké ministerstvo zemědělství) se zabývá kontrolou a certifikací produktů pocházejících z ekologického zemědělství. Dozoruje bezpečnost potravin. Reguluje standardy pro ekologické zemědělství i volný sběr divokých plodin. Kontroluje dovoz, uchovávání, zpracování a balení produktů včetně jejich prodeje. Označení USDA Organic má produkt, jež byl prokazatelně vyroben v režimu "bio", tj. nebyl geneticky modifikován, při jeho pěstování nebylo použito umělých hnojiv, pesticidů a jiných chemických látek negativně ovlivňujících lidské zdraví. Dodržování všech podmínek u konkrétního produktu kontroluje úřad několikrát ročně.

Organic Thailand

(text v přípravě)

OTOP
(text v přípravě)

OTOP PRODUCT (5 Star Product of Thailand)
(text v přípravě)

HALAL
(text v přípravě)

THAILAND TRUSTED QUALITY
(text v přípravě)

Lot No. (šarže): 14D2003
(text v přípravě)

MFG : 16/07/2014
(text v přípravě)

EXP : 16/07/2015
(text v přípravě)

„Pilot Organic Tea Plantation"
(text v přípravě)

„GMP"
(text v přípravě)

„ISO 9001:V 2000"
(text v přípravě)

„OTOP PRODUCT CHAMPION"
(text v přípravě)

doplněk stravy
(text v přípravě)

SZÚ
Státní zdravotní ústav (text v přípravě)

SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (text v přípravě)

SÚKL
Státní ústav pro kontrolu léčiv

RoHy
Registr rozhodnutí hlavního hygienika (text v přípravě)

HEM (OVZ)
(text v přípravě)

"vědecký čaj"

v posledních cca dvaceti letech vznikly různé čaje díky experimentům a vynalézavosti různých firem produkujících čaj, například "GABA čaje", kdy byl list podroben speciálnímu zpracování v dusíku a ve vakuu (zkoncenrobání kyseliny aminomáslené - GABA - v konečném produktu), bezkofeinové čaje, instatnípuery, čaj BENIFUKI, čaj "001",  čaj z Momordiky /hořké okurky či melounu apod. ...

ECO
(text v přípravě)

ECF (Elemental Chlorine Free)

Technologie bělení buničiny (celulózy) kysličníkem chloričitým, nepoužívá se tedy plynný chlor, čímž se zamezí tvorbě dioxinu a dioxinu podobných sloučenin s karcinogenními účinky.
Cituji: "Pod označením dioxiny se skrývá celkem 210 různých chemických látek. Některé z nich se vyznačují tak vysokou toxicitou, že je můžeme považovat za nejjedovatější látky, které až dosud člověk vyrobil".
(Prof. RNDr. Strunecká Anna, DrSc. Jak přežít dobu jedovou. Dioxiny, 143 - 147, ALMI. Blansko, 2013)

TCF (Totally Chlorine Free)
(text v přípravě)

metabolický syndrom

metabolickým syndromem se označuje "supermoderní civilizační nemoc" = komplex poruch v metabolismu krevních tuků a cukru, v řízení krevního tlaku a ukládání tukových zásob, ... šikovně si to doktoři zjednodušili :-)


poznámka: například metabolický syndrom mohou startovat obyčejné brambory (v případě přemíry jejich konzumace - po uvaření mají totiž vysoký glykemický index), lze je nahradit topinambury

civilizační choroby

(text v přípravě)

Helicobacter pylori

je mimořádně častý patogen (původce onemocnění). Infekce touto bakterií patří celosvětově mezi nejčastěji se vyskytující nákazy. Způsobuje velmi rozšířenou infekci bakteriálního původu, která zasahuje sliznici žaludku a dvanácterníku a vyvolává různé trávicí potíže. Časem způsobuje tzv. chronický aktivní zánět (gastritidu). Vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů může vést až k rakovině žaludku. Více informací na samostatné stránce.

adaptogen

a) příklad moderní definice:
"Adaptogeny představují netoxické látky, jež nespecificky zvyšují odolnost organismu vůči širokému spektru škodlivých vlivů a jež normalizují tělesné funkce."
(Andrew Weil, 2006, USA) 
b) širší (základní) definice:
Látka s adaptogenními účinky musí obecně splňovat následující hlavní kriteria:
- musí nespecificky zvyšovat odolnost organizmu proti různým negativním vlivům (fyzikálním, chemickým a biologickým, včetně infekcí),
- její účinek musí normalizovat patologické stavy a vychýlené funkce organizmu bez ohledu na to, čím byly tyto stavy vyvolány a jaké jsou povahy,
- musí být neškodná a v organizmu působit minimální narušení jeho normálních fyziologických pochodů.
(N.V. Lazarev, 1947, SSSR, I.I. Berchman a I.V. Dardymov, 1968, SSSR) 

balení čaje - hmotnostní odchylky

hmotnostní odchylky se liší dle jednotlivých komodit, pro balený a vážený čaj platí:
"hmotnost" do 50 g včetně = -5 %,
"hmotnost" do 100 g včetně = -3 %
"hmotnost" do 200 g včetně a nad 200 g = -2 %
poznámka 1: jsou země, kde se výsledná hmotnost balení moc neřeší (Vietnam)
poznámka 2: výše uvedenou "hmotností" se rozumí hmotnost netto
netto = čistá hmotnost (váha) zboží bez obalu
brutto = hmotnost (váha) zboží včetně obalu
odchylka může být plusová i mínusová, dle předpisů EU se uvádí mínusová

skutečná trvanlivost čajů a bylin

je potřeba si uvědomit, že čaj patří mezi potraviny a jeho životní cyklus je stejný jako u potravin s delší trvanlivostí, více informací v článku o životě čaje

GABA

je účinnou látkou přírodního původu, přirozeně se vyskytující ve všech čajích (v některých méně a v některých výrazně - např. v polozeleném čaji Thai Gabaron Tea je GABA mimořádně velké množství) = aminomáselná kyselina (neproteinová aminokyselina, přesněji gamma-amino-butyrová), která dokáže snižovat krevní tlak, zabránit křečím, dysforii či arytmii a reguluje tvorbu hormonů; lze ji využít ke zlepšení krevního oběhu v mozku, zvýšení okysličení, ke zlepšení metabolismu mozkových buněk; může také pomoci při léčbě následků mozkové mrtvice nebo poranění hlavy, při bolestech hlavy, hučení v uších či stavech zmatenosti; existuje více než 100 druhů neurotransmiterů, GABA však mezi nimi hraje mimořádně důležitou roli, protože umožňuje jejich efektivnější využití - GABA totiž dokáže proniknout přes hematoencefalickou bariéru, a tak se dostat přímo z krve do mozku; jako inhibiční aminokyselina hraje GABA důležitou roli při zmírňování podráždění nervových buněk, které jinak může vést k psychickým problémům a depresi

volné radikály

jsou nestabilní molekuly, které obsahují lichý počet elektronů. Jelikož je počet lichý, přirozeně se snaží dosáhnout znovu párového stavu. Při této činnosti spouštějí celou řadu oxidačních procesů a přitom napadají stabilní chemické látky. Nahromaděné volné radikály nahrazují své elektrony z buněk přilehlých tkání, v důsledku čehož se buňky poškozují. Dochází k tzv. oxidaci - složky buněčné membrány se částečně skládají z molekul tuků, které díky své chemické struktuře snadno oxidují. (poznámka - volné radikály dokáží likvidovat látky, které nazýváme antioxidanty)

negativní působení volných radikálů

Příklady nemocí a stavů, které jsou spolupůsobeny volnými radikály: Volné radikály přispívají významně ke vzniku a průběhu diabetu, podporují stárnutí, vznik očních chorob např. šedého zákalu, vznik zánětů, nádorů, řady plicních chorob, kožních chorob, neurodegenerativních chorob (např. Parkinsonova a Alzheimerova choroba), poruch imunity, podporují virové infekce, mají význam u některých intoxikací, podílí se např. na revmatickém zánětu kloubů, spolupůsobí u eklampsie, působí mužskou neplodnost, vznikají v reperfuzní fázi po ischemii, což má význam např. u transplantací nebo infarktu myokardu, volné radikály vznikají po intenzivní námaze např. u sportovců atd. (viz. https://www.celostnimedicina.cz/volne-radikaly-a-antioxidanty-mudr-vaclav-holecek-csc.htm#ixzz4NZkCYM5g)

antioxidant

je látka, která:
1.omezuje aktivitu kyslíkových radikálů,
2.snižuje pravděpodobnost vzniku volných radikálů,
3.převádí volné radikály do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů,
4.omezuje proces oxidace v organismu, poškození buněk, rychlost stárnutí a vznik chorob.
(výborným antioxidantem je obyčejný - čerstvý, kvalitní listový čaj :-)

apoptóza

Apoptóza, neboli programovaná buněčná smrt je zcela fyziologický děj. Na rozdíl od nekrózy, která postihne víceméně náhodnou buňku, která měla zrovna smůlu a byla vystavena nepříznivým vlivům, je apoptóza indukována naprosto cíleně a buňka je usmrcena a následně odstraněna takovým způsobem, že nedojde k poškození okolních buněk. Je to tedy organizovaný a přísně regulovaný děj. Například programovanou buněčnou smrt rakovinových buněk umí zařídit Thai Lemongrass Black Tea, Vietnamese Lemongrass Green Tea, Thai Lemongrass Oolong Tea. apod., z našich potravin to umí především fazole :-).

antioxidační síla

text v přípravě