zelený čaj z Číny, 25 g, minimální trvanlivost do konce: 04/2022

2020 Čínská "zelená opice" z Fu-ťienu - archiv

Značka: NepustilTea-archiv
Cena 79,- Kč
Dostupnost: skladem
Množství:
ks
Dotaz k produktu

Čínská "zelená opice" z Fu-ťienu

patří mezi skvosty a často se označuje dalším jménem - "zelenovlasá opice“, poznáte ji podle vzhledu, dle listů stočených do pokroucených spirálovitých klubíček, živě zelené barvy, svěží chuti a velmi dlouhé dochuti, stále mě překvapují tóny umami, stopy ořechů, příjemná sladko-hořkost :-)

(text v přípravě)

Green Monkey
Zelená opice
Lu Mao Hou (lu-mao-chou)
Fu Ding, Fujian, Čína
první pol. 04/2020můj známý čajman (čajový teoretik a praktik Dr. Teaman, TeaDr.) mi sdělil následující neopomenutelné informace:
"Nevím, zda ti mám vykládat legendu k čaji se vztahující. Že čajové lístky pro tento čaj byly sbírány opicemi, speciálně k tomu vycvičenými pro sběr z jinak nedostupných keřů. Že tento výcvik primátů nebyl nijak jednoduchý a spíš se podobal (z dnešního pohledu) týrání zvířat… ☹, bych podrobně nerozebíral. Každopádně. Neměl by sis plést čaje, jež mají „opici ve jméně“. Kromě zelené verze ještě existuje verze bílá (Bai Mao Hou, bílá či bělovlasá opice, White Monkey) a červená (Jin Hou, zlatá opice, Golden Monkey, případně Jin Mao Hou). “Mao“ v názvu znamená „ochmýřený“ – vztahuje se k chlupatým tipsům v čaji, což vyjadřuje i jeho kvalitu. Ovšem i v jiných čínských provinciích se podobné čaje produkují. Jsou jich desítky. Například v Ťiang-si (Jiangxi) je to zelený čaj, jež není tak stočený (Gao Shan Mountain Green Monkey), v An-chuej (Anhui) pak obdobný drátkovitý čaj (Jiau Hua Mao Feng). A dost!