velmi zajímavý keňský zelený čaj, 10 g, minimální trvanlivost do: neomezeno

2016 Keňské purpurové roucho - archiv

Značka: NepustilTea-archiv
Cena 99,- Kč
Dostupnost: skladem
Množství:
ks
Dotaz k produktu

2016 Keňské purpurové roucho - archiv

Čaj neobyčejných kontrastů - barevných i chuťových...

jak čaj vnímám a používám:
"Rád zkouším nevšední čaje, jež se občas na trhu objeví. Rozšiřují mi chuťový rozhled a povědomost o jejich vzhledu. V čaji nacházím vic chutí a list vůbec zeleně nevypadá, což je důsledek fialové variety listů čajovníku, ze kterých byl vyroben."

suchý čaj: listy tmavé černo-šedé barvy s odstínem fialové, dobře srolované do dlouhých "jehel", s podílem menších zploštělých a drátkovitých listů, vůně po bylinách s květinovými a vegetálními podtóny, připomínající hořkost cesmíny (Ku Ding Cha)
nálev: zajímavá hnědo-oranžová až měděná barva s ovocnou vůní poskytuje květinovo-ovocno-kořeněnou chuť a delší jemnou hořkou (avšak sládnoucí) dochuťdoporučená příprava: 5-6 g čaje vložte do vyhřáté malé konvičky či gaiwanu, zalijte mírně zchladlou vodou (cca 80 °C) luhujte kolem 30 s a opakujte s teplější vodou a delšími časy luhování
počet nálevů: cca 3 (4) - moje zkušenost, uvádí se i víc
alternativní příprava: čaj se díky pěknému listu hodí k luhování ve větším šálku s bílým vnitřkem, použijte cca 3-6 g čaje (dle velikosti šálku), šálek vyhřejte vroucí vodou, čaj zalévejte vodou mírně zchladlou a luhujte dle chuti - nálev upíjejte a dolévejte vodou teplejší, lze tak pěkně pozorovat měnící se barvu nálevumůj známý čajman (Dr. Teaman) mi sdělil následující neopomenutelné informace:
"Vím, že tě tento čaj překvapil, stejně jako mě. S listem podobných projevů se nesetkáváš denně a já jej poprvé viděl v Číně u divoce rostoucích čajových stromů ("wild trees - gu shu") jejichž list byl otrháván a zpracován jako raw puer. Jistě víš, že za fialovou barvou mohou tzv. antokyany, které se považují za takový "malý zázrak" v působení na lidské zdraví. Můj dlouholetý přítel Sherlock Holmes by řekl: "Antokyany jsou ve vodě rozpustné pigmenty ve vakuolách některých buněk. Patří ke flavonoidům, v rostlinách se vyskytují ve formě glykosidů, jejich aglykonová část se označuje jako antokyanidin. Barva se mění v závislosti na pH. Kyselé roztoky antokyanů bývají červené, neutrální fialové a zásadité modré." ... a ještě by po malé odmlce pokračoval, "Milý doktore, ...právě flavonoidy působí preventivně proti infekci močových cest, potlačují růst bakterií, mají protisklerotické účinky, předcházejí celé řadě neurodegenerativních poruch, zlepšují fungování očí i mozku, osvědčují se při léčbě křečových žil, neboť zpevňují strukturu křehkých žilních a kapilárních stěn atp., a to by se vám někdy mohlo hodit!" ...no a já dodám, že nemusíš zrovna pít čaj z Keni, stačí ti jakákoliv čerstvá zelenina či ovoce barvy červené, modré či fialové. Čím častěji a víc, tím lépe! :-)." 

více informací o čaji

původ: Keňa
hmotnost (netto): 10 g
datum výroby: 2016
minimální trvanlivost do konce: neomezeno - archiv
typ čaje: zelený (fialový list)
složení: pravý čaj 100%
další označení čaje: Kenya Green, Kenya Purple Green
zařazení dle české vyhl. č. 330/1997 Sb.: pravý čaj - čaj zelený
balení: třívrstvý - opakovatelně použitelný - sáček se zipem
bio certifikace: N/A
výkonnost čaje na balení při doporučené přípravě: cca (text v přípravě)  l čaje
cena za hrnek čaje (200 ml): (text v přípravě)
odměření: 1 vrchovatá čajová lžička = cca (text v přípravě) čaje
vhodnost: čaj má hodně kofeinu, nehodí se pít večer, vynikající čaj ke snídani, k práci po celý den
doporučení dle bylinářské literatury: (text v přípravě) (zdroj)... terminální pupen (tips) a další dva listy keňských čajovníků s fialovým listem... již otrhané a dorůstající keňské čajovníky s fialovým listem, starší listy jsou zelené  

ingredience: doporučuji nepřidávat nic
čaj a jídlo (tea pairing): čaj doporučuji pít bez jídla
aspekt: jin (slabší)
šarže: N/A
kvalita sběru  a zpracování: ruční sběr a zpracování
​kvalita dle členění v e-shopu: NepustilTea-standard
kultivar čajovníku: varieta čajovníků s fialovým listem, kultivováno keňskými farmáři
trvanlivost: ačkoli jde o zelený čaj, tak dlouhá
ledový čaj: N/A 

možné působení pravého čaje na zdraví (neschválená zdravotní tvrzení dle "on hold seznamu", stav k 01.03.2020):
- viz článek Možné zdravotní působení pravého čaje

postřehy jiných (recenze v e-shopu):
zatím nemám k dispozici

podobný čaj:
tmavý čínský čaj typu Pu-Erh zhotovený z fialových listů jün-nanských čajových stromů