blend thajského rolovaného oolongu a thajského pandánu (Pandanus amaryllifolius), 50 g, minimální doba trvanlivosti do konce: -

2020 Thajský polozelený čaj rolovaný s pandánem - bio

Značka: NepustilTea-superior
 
Dotaz k produktu

2020 Thajský polozelený čaj rolovaný s pandánem - bio

velmi netradiční blend špičkového plozeleného čaje a pandánu, unikátní byliny silného "rýžového odéru"; tento čaj si buď zamilujete nebo jej bude do smrti nenávidět; blend je určen především pro přípravu metodou Gong Fu

jak čaj vnímám a používám:
"Patřím mezi ty, co tento čaj milují 😊! Cca v roce 2008 jsem se v Thajsku setkal s "rýžovým oolongem", jehož chuť je při výrobě upravená vložením drcených čerstvých listů pandánu (= v uzavřeném bavlněném pytlíku, při dosoušení čaje, kdy čaj přebere specifickou silnou rýžovou vůni i  chuť "umami"). Oproti tomu standardnímu rýžovému oolongu, který je v chutí i vůni velmi razantní a šťávy čerstvého pandánu mu mění i chuť, je polozelený rolovaný čaj se sušeným pandánem daleko jemnější, zůstává mu chuť oolongu No.12 a exceluje pandánová vůně + jeho jemná nota, jež doslova hladí po těle i duši. Alespoň mě!" 
(ZN, 03.02.2021)

suchý čaj: špičkový polozelený čaj (výběr) s řezaným sušeným listem pandánu pronikavě voní
nálev: jiskrný, zeleno-žlutý, různě silné chuti (dle doby luhování a množství čaje), napřed sládnoucí a postupně lehce hořknoucí, extrémně silná vůně (jasmínové a lepkavé rýže - "umami")
vyluhovaný list: list rozvinutý, převažují celé konce čajových výhonků (flešů) včetně tipsůdoporučená příprava: metodou Gong Fu (opakované zalévání v malé konvičce, vroucí voda, rychlé slévání), doporučuji čaj pít mirně zchladlý, množství čaje cca 1 vrchovatá čajová lžička na 200 ml vody
počet nálevů: 4 (a více - podle množství čaje, nádobí a postupu přípravy)
možná alternativní příprava: lze zhotovit jeden nálev (1 polévková lžíce na 0,5 l vody), luhovat dle chutimůj známý čajman, čajový teoretik a praktik (Dr. Teaman, TeaDr.) mi sdělil následující neopomenutelné informace:
"Myslíš, že Asiatům voní syrečky? Přeci už víš, že asijské chutě jsou zcela jiné než naše. Přeci ses již setkal s extrémně sladší kolou, přeslazenými tyčinkami "mars", párky ochucenými skořicí... a jinými kombinacemi nad kterými rozum i chuť zůstávají stát :-). Příkladem je cizí - ne však nepříjemná - specifická hořká chuť thajského hořkého melounu. I když by neměla být, protože se podobá hořkosti nám tak známé z piva (díky chmelu). Ovšem podivná zatuchlá chuť lepkavé rýže oslovuje málokoho, podobně jako intenzivní chuť "umami" rybích omáček, svébytné chutě dlouhodobě fermentovaných potravin (kimči, pasty miso, zakopaná vejce, speciální omáčky z krevet, jež víc jak rok řízeně "hnijí"...) nebo projevy různého tropického ovoce (například durianu)... :-)... a mohl bych pokračovat. Vezmi si z mého mentorování todle: z pohledu rozvoje našich chuťových buněk je potřeba chuťové vjemy trvale trénovat, cizelovat, tj. ochutnávat různé potraviny, pochutiny a nápoje - s radostnou zvídavostí a bez předsudků, za účelem získání nových poznatků, ... jen tak jednou dohlédneš za obzor!"

na "tea párty" (tajný extratip Dr. Teamana):
"... s tímto čajem experimentuj, až bude společnost v náladě, zkus cokoliv co tě v osvícení pokročilé zábavy napadne :-)!"

více informací o čaji

původ: severní Thajsko
hmotnost (netto): 50 g
datum výroby: 06/2020
minimální trvanlivost do: 06/2024
typ čaje: blend
složení: polozelený čaj (No.12) s bylinou pandán - lat. Pandanus amaryllifolius
další označení čaje: Thai Pandanus Rolled Oolong Tea
zařazení dle české vyhl. č. 330/1997 Sb.: pravý čaj - čaj polofermentovaný
balení: třívrstvý - opakovatelně použitelný - sáček se zipem
bio certifikace: TH-BIO-152-THAILAND - Organic Thailand (thajské bio), USDA ORGANIC (bio USA)
doporučení dle bylinářské literatury, bylinářů a znalců: alespoň 4 šálky za týden, ideálně 2 hrnky denně (MUDr. Bukovský - Plán B)

(obrázek v přípravě)

ingredience: rozhodně nic nepřidávat
čaj a jídlo (tea pairing): k jakémukoliv jídlu a zejména k mastnému
aspekt: jin (lehce ochlazující)
šarže: N/A
kvalita sběru  a zpracování: ruční sběr 1+3 a strojní zpracování
kvalita dle členění v e-shopu: NepustilTea-archiv
kultivar čajovníku: indočínský, No. 12
trvanlivost: dlouhá (čaj vhodný k archivaci)
ledový čaj: vhodný pro letní drinky
další netradiční použití: N/A

možné působení pravého čaje na zdraví (neschválená zdravotní tvrzení dle "on hold seznamu", stav k 01.03.2020):
- viz článek Možné zdravotní působení pravého čaje

postřehy jiných (recenze v e-shopu):
zatím nemám k dispozici

podobný čaj:
Thajské opojení - rýžový oolong - 2020