2023 Indický černý čaj z Dárdžilingu (BALASUN, ff) - bio
Popis
indický černý čaj z dárdžilingu - bio
(Darjeeling ff FTGFOP 1 BALASUN, DJ 14/2023)
"prvosklizňový čaj ze zahrady Balasun"
"Dárdžilingy prvních sklizní má rád jako "první čaj dne" a často jej piju již před snídaní, brzy po probuzení. Pokud není příliš silný ani horký, dělá mi moc dobře na žaludek. Hned po ránu tak pracuji na dostatečném příjmu tekutin :-). Čaj se totiž - poslední léta - na rozdíl od minulosti, zahrnuje do celkového denního příjmu tekutin (tzv. pitného režimu). Nejsem si jist, zda je to OK a odborníci se "nesekli". Mám totiž opakovanou zkušenost z dlouhých prezentací a degustací čajů, že pokud piju jen čaj ( a jeho několik litrů), mám na sklonku dne neuvěřitelnou žízeň! A jak si jej dělám? Jednoduše až barbarsky: 1 vrchovatou polévkovou lžíci čaje nasypu do studené konvičky a zaliju půllitrem právě vroucí vody. Konvička vodu při zalití ochladí tak akorát. Nálev slévám do 3-5 minut - jak si vzpomenu :-)."
Jak je to s dárdžilingským čajem:
„Čaj z dárdžilingských plantáží se považuje za světovou špičku. Horské klima a dostatek slunce dodávají nápoji proslulé aroma a delikátní chuť. Nejkvalitnější lístky, vysoce ceněné na čajových burzách, se sbírají na jaře. Na začátku dubna probíhá tzv. first flush - první sběr, o šest týdnů později second flush. K jedinečné chuti dárdžilingského čaje přispívá i vysoký obsah tipsů - výhonků z vrcholku větvičky. V oblasti se nachází osmdesát šest rozdílně velkých plantáží o celkové rozloze devatenáct tisíc hektarů. Zaměstnávají přes padesát tisíc pracovníků, dalších patnáct tisíc dělníků je najímáno na sezónní práce. Z továren na zpracování čaje každoročně proudí až jedenáct milionů kilogramů čaje. V Dárdžilingu se sice produkuje jen něco málo přes jedno procento celkové indické úrody čaje, zato však té nejlepší. Ten, kdo dárdžilingský čaj nazval šampaňským mezi čaji, určitě nepochybil.“
(Soňa, Zdeněk a Michal Thomovi, Příběh čaje, ARGO, Praha 2002)
"Jarní dárdžiling mě vždy lehce zrozpačití, vůbec totiž nevypadá jako klasický černý čaj a vždy mě napadá otázka, proč je černým nazýván. Samozřejmě, že vím o přímé souvislosti mezi označením čaje a technologií výroby (... a že jsou úvahy na takové téma zcela zbytečné :-). Četl jsem, aniž bych měl osobní zkušenost, že na jaře sbírané lístky nelze nechat oxidovat dlouho (až do doby, kdy by byl výsledný čaj opravdu po usušení černý) ale jen tak, aby to nemělo negativní chuťové projevy ve výsledném čaji. Uvádí se, že při přílišné oxidaci čaj ztrácí svěžest, květinové vůně a projevuje se zemitými tóny. Kvalitou lístků a jejich šetrnějším zpracováním se jarní sklizně liší od ostatních: sklizní letních (second flus čili SF), sklizní z období dešťů (monsoon flush) či pozdějších - podzimních sklizní (autumn flush)."
více informací o čaji
původ: Indie, Dárdžiling, zahrada Balasun
hmotnost (netto): 50 g (±5 %)
datum výroby: 16.03.2023
minimální trvanlivost do: 16.03.2025
typ čaje: dárdžilingský černý čaj, první sklizeň (tzv. First Flush)
složení: 100 % čistý pravý čaj-list
další označení čaje: Darjeeling ff FTGFOP 1 BALASUN DJ 14/2023
zařazení dle české vyhl. č. 330/1997 Sb.: pravý čaj - čaj černý
balení: třívrstvý, opakovatelně použitelný sáček se zipem
bio certifikace: CZ-BIO-004 (Zemědělská produkce mimo EU)
doporučená konzumace dle bylinářské literatury, bylinářů a znalců: alespoň 4 šálky za týden, ideálně 2 hrnky denně (MUDr. Bukovský - Plán B)
suchý čaj: lehce oxidovaný, středně dlouhý, tmavě zelený list s podílem tipsů.
nálev: poměrně plný, tmavší, říznější s "tipsově" kořeněnou chutí, vysokohorský charakter
vyluhovaný list: měkký, lámaný, zelených barev v kombinaci s hnědou
doporučená příprava: 7-9 g přelít vroucí vodou (cca 0,5 l) a luhovat 3-5 minut dle chuti, nálev lze opakovat
počet nálevů: 1 (2)
možná alternativní příprava: metodou Gong Fu Cha (opakované zalévání v malé konvičce, vroucí voda, rychlé slévání), doporučuji čaj pít mírně zchladlý, množství čaje cca 1 polévková lžíce na 200 ml vody
aspekt: jangový čaj
kvalita dle členění v e-shopu: NepustilTea-standard
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.