2012 Čínské peletky - shu Pu-erh - archiv
Popis
2012 Čínské peletky - shu Pu-erh - archiv
(Lao Cha Tou - "čajové hlavy" - NepustilTea-archiv)
"velmi zajímavý tmavý (zralý) pchu-er samovolně vznikající "spékáním" čajových lístků, hluboko v hromadách čaje při jeho zrání"
"Čajové hlavy patří k extrémně výkonným čajům a málokdy se mi je podaří dopít, ... pokud tedy nezačnu včas odpoledne nebo si jich do konvičky vložím tak akorát. Kolik to je, je otázkou do pranice. Každopádně vždy čaj opláchnu vroucí vodou a vylévám i druhý (asi minutový) nálev. Pokračuju vroucí vodou a časy postupně prodlužuju. Díky různě velkým kouskům se čaj někdy luhuje rychleji a někdy pomaleji. Občas si vyberu peletky stejné velikosti a naplním jimi velmi malou konvičku. Pak mám pořádný čaj, jež by vám asi - díky síle - nechutnal. Zajímavé je, že ani při tako razantních nálevech není čaj hořký ani svíravý. Projevují se v něm hluboké čokoládové tóny a zemitost se pomalinku postupně vytrácí... Takové projevy mým chuťovým buňkám velmi lahodí."
(ZN, 21.01.2022)
Spečených hrudek nevzniká při standardní výrobě tmavého pchu-eru mnoho, od ostatního čaje se oddělují tříděním a jsou postupně shromažďovány ve skladě. Na trhu se pak setkáváme s "blendy" produkce několika roků, tj. jakousi "míchanicí" z různých šarží výrob. Čaj se prostě prodává, až ho je dostatek.
více informací o čaji
původ: Čína, provincie Jün-nan (Yunnan), prefektura Lin-cchang (Lincang) sousedící s Myanmarem (Barmou)
hmotnost (netto): 50 g (±5 %)
datum výroby: 2012
minimální trvanlivost do konce: neomezeno-archiv
typ čaje: čínský tmavý čaj, typ shu (shou) pchu-er
složení: 100 % čistý pravý čaj - převažuje list
další označení čaje: 2012 Lao Cha Tou Shu Pu-erh
zařazení dle české vyhl. č. 330/1997 Sb.: pravý čaj - čaj černý (norma tmavé čínské čaje nezná)
balení: třívrstvý, opakovatelně použitelný sáček se zipem
bio certifikace: bez certifikace
doporučená konzumace dle bylinářské literatury, bylinářů a znalců: alespoň 4 šálky za týden, ideálně 2 hrnky denně (MUDr. Bukovský - Plán B)
suchý čaj: různě velké kusy "hlav" (peletek), tmavě hnědých barev, silně ale příjemně zemitě vonící
nálev: jiskrný, červeno-hnědý různé "tmavosti/světlosti" (dle doby luhování a množství čaje), nehořknoucí, s tóny čokolády a delší dochutí, v pokročilých nálevech voní rozluhovaný list po bramborách vařených ve slupce, v konečné fázi bez zemitosti
vyluhovaný čaj: peletky pouze mírně zvětší svůj objem, málokdy se rozpadnou
doporučená příprava: metodou Gong Fu Cha (opakované zalévání v malé konvičce, vroucí voda, rychlé slévání, doba luhování dle preference síly a chutí), čaj se luhuje poměrně pomalu, svůj způsob si musíte vyexperimentovat v závislosti na velikosti peletek apod.
počet nálevů: mnoho
možná alternativní příprava: Gong Fu Cha v čcha-wanu či minimalistická příprava v jednom šálku
aspekt: jangový až neutrální čaj
kvalita dle členění v e-shopu: NepustilTea-archiv
Lin-cchang (čínsky pchin-jinem Líncāng, znaky 临沧市) je městská prefektura v Čínské lidové republice, kde patří k provincii Jün-nan. Celá prefektura má rozlohu 25 469 čtverečních kilometrů a žije v ní přes dva milióny obyvatel. Lin-cchang leží na jihovýchodě provincie Jün-nan u hranice s Barmou. Mezi zde těžené přírodní zdroje patří uhlí, germanium a uran. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Lin-cchang)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.