Druhý klíč k dobrému zdraví

je jednodušší, než první, nestojí totiž vůbec nic, vyžaduje jen disciplínu a trochu se vzdělat v oblasti půstů / přerušovaných půstů a problematice hladovění pro zdraví... jde totiž o zdravé "hubnutí", lépe řečeno trvalou úpravu hmotnosti blížící se k ideálnímu stavu konkrétního jedince*, bez použití nefunkčních "diet" (keto, paleo...**), jejichž důsledkem je "jojo" efekt a ještě větší obezita, větší zatížení a trvalé poškození organizmu... a nevhodných či extrémních výživových stylů *** (text v přípravě).

V nejnovější knize MUDr. Davida Freje (nakl. Eminent, 2020) s názvem: "TVOJE IMUNITA je tvůj nejlepší lékař" s podtitulem "Vyvážený životní styl a přírodní prostředky pro dokonalou imunitu se praví" (doslovná citace, str. 60, Proč zhubnout?):

"Obezita je závažná, takřka epidemicky se šířící onemocnění, které zvyšuje riziko cukrovky (obezita je hlavní rizikový faktor cukrovky, jejíž riziko zvyšuje pětinásobně), degenerativního postižení kloubů (artrózy), deprese, poškození zraku, rakoviny (u některých druhů je riziko vyšší až o 50 %), srdečních a cévních onemocnění (u vysokého krevního tlaku, infarktu myokardu a mrtvice je riziko až třikrát vyšší). 
Obezita je spojena s chronickým zánětem a hromaděním prozánětlivých imunitních buněk, lymfovitů a cytokinů. Zhubnutí a přiměřená váha jsou naopak spojeny s mnoha pozitivními dopady na zdravotní stav. Studie ukazují, že středně velký váhový úbytek, 5-10 % tělesné hmotnosti, může vést k výraznému snížení rizika chronických onemocnění a ke zdravé imunitě."


(další text v přípravě)

P.S.
více o půstech si přečtěte v článu "Přerušovaný půst (... a jak na něj)"
* řada vlivů (konstituce, metabolismus, věk atd.)
** moderní diety vychází ze stavu, kdy je nadbytek toho (pozitivního i negativního) čím se živíme, z obrovské plejády možností si pak vybíráme jen něco, co nám konkrétní "dieta" předepisuje a co považuje za účinné, jde o nepřirozený stav ve výživě člověka, historicky neměl člověk nikdy dostatek stravy a je to zakódováno v našem organizmu (nejen v koletivním vědomí), tj. člověk trpěl víc zdravým hladem než nezdravým nadbytkem; jakákoliv "dieta" která se nedá aplikovat trvale a bez omezení do konce života je chybnou cestou
*** veganství, vitariánství, frutariánství aj., ... až k podvodnému bretariánství/pránariánství :-) a úsměvným kličkám jako semipránariánství...další klíče:
První klíč k dobrému zdraví 
Druhý klíč k dobrému zdraví - zde se právě nacházíte
Třetí klíč k dobrému zdraví (v přípravě)
Čtvrtý klíč k dobrému zdraví (v přípravě)
Pátý klíč k dobrému zdraví (v přípravě)
Šestý klíč k dobrému zdraví (v přípravě)
Sedmý klíč k dobrému zdraví (v přípravě)