text právě reviduji / upravuji / rozšiřuji

Čaje s voňavými bylinami - 02 - osmanthus

Pokud dáváte přednost černým čajům ovoněným / ochuceným, kde jsou vjemy vůní a chutí nekomplikované („jasné“) a jejich oslazením se příliš nemění, doporučuji vyzkoušet drobnolistý thajský černý čaj s květy vonokvětky - osmanthu. Čaj je vhodný jak horký, tak pro přípravu studených letních koktejlů. Lze jej luhovat i ve studené vodě.

V čistém černém čaji se nachází mnoho chuťových látek, jež jsou za normálních okolností naprosto netěkavé nebo těkavé jen velmi slabě. Na naše čichové ústrojí tak působí málo a nevyvolávají intenzivní pocit – vjem vůně, dokud je nepodrobíme zalití vroucí vodou. Řada látek v čaji se tak stane těkavými až zvlhčením a vyvolává nejen vjem vůně ale i chutě. Vonné látky při kontaktu s chuťovými pohárky vyvolávají dojem chuti. Komplexní vnímání vůní a chutí je však velmi složité a mnohdy neopakovatelné. Každý jedinec je jinak vnímavý, jinak trénovaný a je známo, že s přibývajícím věkem se vnímání chutí a vůní radikálně mění (vesměs zhoršuje). Výsledný komplexní prožitek z pití nálevů z černého čaje je výsledkem působení rozpustných + těkavých látek a látek sice rozpustných, ale netěkavých (cukry, kyseliny, glykosidy apod.), jež se v čaji nacházejí. 

Vonokvětka ("osmanthus", olivovník libovonný, lat. Osmanthus fragrans "Rubra") má zajímavé účinky na lidské zdraví - je výborný při nachlazení a zahlenění, omezuje chuť k jídlu, detoxikuje tělo, působí proti oxidačnímu stresu, snižuje krevní cukr, udržuje svěží kůži, snižuje symptomy PMS. Drobné kvítky osmanthu jsou žluté až oranžové a jejich silná vůně zaskočí každého, vyrábí se z nich džemy, likéry, vína, dezerty, šťávy i bonbóny. Díky opravdu pronikavé vůni se květ využívá v parfumerii.

Nezávislá recenze čaje (Čestmír Suchý)
Osmanthus Red Tea

 

Další bledny s černým thajským čajem v nabídce e-shopu:

Černé čaje s květy rostlin:
Thai Osmanthus Black Tea

Černé čaje s ostatními aromatickými rostlinami (části rostlin, plody aj.):
Thai Lemongrass Black Tea
Thai Pandanus Black Tea
Thai Mint Black Tea
Thai Moringa Black Tea
Thai Safflower Black Tea
Thai Pelargonium Black Tea
Thai Bael Fruit Black Tea


Černé čaje ovoněné kořením apod.:
Thai Vanilla Black Tea
Thai Ginger Black Tea
Thai Cinnamon Tree Black Tea