• 1
  • 2
  • 3

"Český svět Jiaogulanu" je přepestrý!

Na českém trhu lze Jiaogulan pořídit v různých baleních a kvalitách, původem z Číny, Vietnamu, Thajska i neznámo odkud. Koupíte-li si sorty, kde například převažují stonky nad listy, můžete posléze zjistit, že jste sice nakoupili "dobře" ale ne až zas tak skvěle (účinné látky jsou obsaženy především v listech byliny). Lze si dokonce opatřit produkt zcela bez listů - trefně nazvaný "Dračí fousy" a honosící se popisem nejvyšší kvality...

Co je a není kvalitní si musíte vyzkoušet sami. Nedejte na superlativy typu High Quality apod., nic nevypovídají o sběru, zpracování a skutečné podobě produktu... u kterého mnohdy není uveden rok výroby (tj. sklizně). Zaznamenal jsem i provedení mleté ("jiaogulan matcha"), jež se v Thajsku nevyrábí a prodej mleté byliny je minimálně podivný. Podíváme-li se na uchovávání bylin a nakládání s bylinami (venkoncem i s čaji), je mletá verze produktu cosi neobvyklého (a jedinečného, u pravých čajů vyhrazeného především mletému zelenému čaji a u bylin zpracování jen některých jejich částí - zejména semen). U bylin je jakékoliv mletí degradací jejich funkčnosti a především trvanlivosti! A navíc! Do mletého produktu se "schová" vše co by bylo v nemleté formě dobře vidět (stonky, prach, cizorodosti...).
Jak má - a neměl by - Jiaogulan vypadat najdete zobrazeno níže. Obrázky jsou přeškrtnuté, protože zobrazené sorty neprodávám (a ani nedoporučuji k pořízení). Musíte si je sehnat jinde. Dle mých zkušeností totiž obsahují prach, neidentifikovatelnou drobotinu, stonky a lodyhy, kamínky, schránky hmyzu a plžů, části jiných rostlin, kousky dřeva, cizorodá semena a materiály... Na českém trhu je i rarita (Jiaogulan Ball) oslazená jakýmsi sladidlem, což čínský výrobce na svých webových stránkách uvádí (čeští prodejci již ne)  :-). Více o kvalitě se dočtete na nově připravovaném webu o Jiaogulanu.
(publikováno 20.04.2017, aktualizace 10.08.2020)

Prodávám kvalitu, kterou mám pod dohledem (od pěstování po zabalení):

NepustilTea-standard (definice)

NepustilTea-superior (definice)


A tady je přehled některých sort, které neprodávám (více naleznete zde):