• 1
  • 2
  • 3

 

Thai Jiaogulan – doplněk stravy, bylinný čaj z „pětilistého ženšenu“®

(Organic Thailand - thaksé bio, USDA ORGANIC - bio USA, OTOP, GMP, „ISO 9001:V 2000", THAILAND TRUSTED QUALITY)

Čaj z byliny Jiaogulan (lat. Gynostemma pentaphyllum) označovaná česky „gynostema“ (správně „gynostemma pětilistá“ nebo přeneseně „pětilistý ženšen"), je účinným adaptogenem, harmonizátorem a antioxidantem. Působí podobně (jako kořen ženšenu (Panax ginseng). Publikované vědecké práce uvádějí prokázaný pozitivní vliv byliny na lidský organismus zejména v následujících oblastech: reguluje krevní tlak (nízký zvyšuje, vysoký snižuje), příznivě chrání játra před toxickými látkami (antitoxické působení), podporuje imunitu a odolnost těla vůči stresu, zvyšuje výkonnost, vytrvalost a sílu, působí pozitivně na vylučovací systém (močové cesty, močový měchýř, ledviny), reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, kladně ovlivňuje psychickou rovnováhu a pomáhá proti nespavosti, dobře ovlivňuje celý kardiovaskulární systém a zejména srdce, je silným vnitrobuněčným antioxidantem a napomáhá dlouhověkosti, je velmi vhodný po chemoterapii a radioterapii (i jako prevence rakovinného bujení), pomáhá doplňovat fyzickou i psychickou energii (bez pozdější vyčerpanosti), podporuje dýchací ústrojí, snižuje horečku, zlepšuje funkci pohlavních orgánů a blahodárně působí na ženské reprodukční orgány, je vhodný při léčbě diabetiků, pacientů s hepatitidou B a chronickou bronchitidou, aktivuje všechny druhy metabolizmu (bílkovin, tuků a uhlohydrátů), přispívá tak k redukci nadváhy a udržení optimální váhy.

Nálev připravíme tak, že luhujeme 1 g suchého listu (cca jednu čajovou nevrchovatou lžička) v 250 ml horké vody po dobu 3-5 minut (podle chuti). Již minutový nálev je velmi aromatický. Typická hořko-sladká dochuť („aftertaste“) svou nevtíravou plností a jemností okouzlí každého milovníka čajů či byliny. Bylinu lze připravovat na mnoho způsobů (jeden nálev, silný macerát / koncentrát, vícenálevová příprava, příprava v čínském zakrytém šálku apod.).

Podrobnější informace naleznete na webových stránkách věnovaných pouze bylině: www.Jiaogulan.cz (k 1. 3. 2019 v rekonstrukci!).

Důležitá poznámka: jedná se doplněk stravy - povoleno k prodeji OVZ-350-25.10.2006-4408, nevhodné pro děti, kojící a těhotné ženy, čaj může snižovat hladinu cukru v krvi, krevní tlak a srážlivost krve, max. denní příjem je výluh ze 4 g byliny, nenahrazuje pestrou stravu, ukládat mimo dosah dětí.

koupit Thai Jiaogulan

thai_jiaogulan_superior

Nejvyšší kvalita thajského jiaogulanu - NepustilTea-superior.Standardní (= vysoká) kvalita jiaogulanu - NepustilTea-standard.


Co je adaptogen?

Adaptogen =

a) příklad moderní definice (Andrew Weil, 2006, USA):
"Adaptogeny představují netoxické látky, jež nespecificky zvyšují odolnost organismu vůči širokému spektru škodlivých vlivů a jež normalizují tělesné funkce." 

b) širší (základní) definice:
Látka s adaptogenními účinky musí obecně splňovat následující hlavní kriteria (N.V. Lazarev, 1947, SSSR, I.I. Berchman a I.V. Dardymov, 1968, SSSR):
- musí nespecificky zvyšovat odolnost organizmu proti různým negativním vlivům (fyzikálním, chemickým a biologickým, včetně infekcí),
- její účinek musí normalizovat patologické stavy a vychýlené funkce organizmu bez ohledu na to, čím byly tyto stavy vyvolány a jaké jsou povahy,
- musí být neškodná a v organizmu působit minimální narušení jeho normálních fyziologických pochodů.Dárkové balení thajského jiaogulanu - kvalita NepustilTea-standard a dárkové balení thajského jiaogulanu - kvalita NepustilTea-superior.


Jak bylinu vnímám:
Jiaogulan ve špičkové kvalitě je pro mě kvalita standardní! Není to chlubilství a vůbec ne nadnesené. Kdysi jsem se rozhodl, že budu buď prodávat špičkové produkty nebo žádné. Ono totiž těch ostatních je na trhu víc než dost. Můžete je koupit všude a vybrat si téměř poslepu.
Bylinu této kategorie (můžete mít samozřejmě lepší: NepustilTea-superior) piji zcela běžně, takřka každý den. Dodává mi dobrou náladu, energii a určitě vylepšuje mé zdraví. Aniž bych to dál zkoumal - netrpím běžnými chorobami (rýma, kašel, angíny či chřipky...) ani těmi civilizačními (cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, zvýšený cholesterol...). Nechcete mě následovat? :-)

Kvalita je nebo není, ... stačí na to selský rozum:
Nevím jak Vy, ale já při koupi špičkové věci požaduji špičkovou kvalitu. Jdu-li realizovat své nákupní rozhodnutí, předem si zjistím alespoň základní informace. O možných kvalitách Jiaogulanu se dočtete na stránce kvalita / recenze.

Doporučená příprava:
1. 
doplněk stravy
jednu rovnou čajovou lžičku (1 g) byliny vložíme do hrnku (200 - 250 ml), zalijeme vroucí vodou a luhujeme 3 až 5 minut (podle chuti), lze opakovat až 3 krát
2. alternativní příprava - bylinný čaj
zhotovte jeden nálev delším luhováním (min. 10 minut) v uzavřené nádobě, podobně jako jakoukoliv jinou českou bylinu. Výluh pak pijte koncentrovaný (ideálně mírně zchladlý) nebo dle potřeby řeďte horkou či studenou kvalitní vodou (slabší nálev je sladší, silný nálev se projevuje více hořce a bylinně, vždy je patrná typická dlouhá sladká dochuť). Pokud si vyrobíte koncentrát z většího množství byliny, lze jej uchovat v lednici a přidávat do džusů, vhodného čaje, smoothies, long drinků, použít při vaření atp. (receptář)
3. příprava "čajomileckým způsobem", tj. stylem Gong Fu (konvička, slévací džbánek, šálky atd.)
bylinu (kvalita NepustilTea-superior ale i NepustilTea-standard) si lze užít čínským způsobem přípravy čaje Gong Fu Cha [kung fu čcha], kdy dáme dvojnásobné (nebo větší množství) byliny do malé konvičky (100-150 ml) a po zalití vroucí vodou obsah rychle slijeme, tj. bylinu opakovaně zaléváme a sléváme. Získáme tak mnoho nálevů, jejichž chuť je různá podle doby luhování (resp. dle rychlosti slévání)
4. příprava "čajomileckým způsobem", tj. stylem Gong Fu s použitím "zakrytého čínského šálku" (gaiwan, zhong [čung])
bylinu (kvalita NepustilTea-superior ale i NepustilTea-standard) si lze užít čínským způsobem přípravy čaje Gong Fu Cha [kung fu čcha] v čínském zakrytém šálku původem z Číny (šálek je obvykle vyrobený z porcelánu a lze v něm připravovat různé druhy bylin a čaje bez obav, že se jejich chuť a vůně vzájemně ovlivní; objem šálku většinou odpovídá množství nálevu pro jednu až dvě osoby)
5. silný nálev byliny lze "blendovat"
s jinými výluhy (např. s nálevem momordikymoringypravých čajů apod.), výsledný blend je příjemně nasládlý či nahořklý a značně osvěžující, vhodný pro zimu i léto

Při schvalování byliny k prodeji bylo povolujícím orgánem (SZÚSÚKL) stanoveno:
UPOZORNĚNÍ: nevhodné pro děti, kojící a těhotné ženy, může snižovat hladinu cukru v krvi, krevní tlak a srážlivost krve, max. denní příjem je výluh ze 4g byliny, nenahrazuje pestrou stravu, ukládat mimo dosah dětí.
Poznámka dovozce: 
V Asii se bylina pije neomezeně - dle chuti a ve větších dávkách, než je v Čechách povoleno. Trpíte-li metabolickým syndromem (nebo některou z "civilizačních chorob" v pokročilém stadiu), doporučuji užívání byliny ve vyšších dávkách konzultovat s ošetřujícím lékařem (ne proto, že vám může bylina ublížit, ale z důvodu konzumace účinného prostředku normalizující tlak, cholesterol, cukr v krvi a upravující jiné tělesné funkce ... a případného omezení užívaných léků).

Vydatnost:
spotřeba na "jeden hrnek" (200 ml): 1 g
spotřeba na konvičku (600 ml): 1 - 2 g
doporučená léčebná spotřeba (doplněk stravy): min. 4 g / den
doporučená preventivní spotřeba (doplněk stravy): 4 g / den
direktivně stanovený (povolený) maximální denní příjem (doplněk stravy): 4 g
spotřeba při jiném způsobu užívání: vyšší než 4 g / den

Jiaogulan patří mezi adaptogeny:
o co jde?

Stáhněte si infomateriál v .pdf: