Kouzelné zaklínadlo "EGCG" (epigallocatechin gallate, epigalokatechin galát)

Látky ze skupiny katechinů, včetně EGCG, se nacházejí především v zeleném čaji. V ostatních čajích, kde se při výrobě uplatňuje oxidace, dochází k jejich degradaci. Čím je víc čaj oxidován (čím je "tmavší"), tím je výsledný obsah EGCG nižší.

("text v přípavě")
 
Epigallocatechin galát neboli EGCG je polyfenolová sloučenina nalezená v zeleném čaji. EGCG má být aktivní složkou, která je zodpovědná za antioxidační vlastnosti zeleného čaje a jeho případné vlastnosti při spalování tuků. V čínské medicíně se EGCG používá k řízení hladin hormonů – tato kontrola hladin hormonů pak přispívá k léčbě mnoha zdravotních problémů, od léčby benigní hyperplasie prostaty, až třeba po léčbu akné. EGCG může být přínosem pro muže i ženy. Podívejme se této látce na zoubek v tomto článku.
 
EGCG a vliv na hormony ve vašem těle
EGCG aktivita ve vašem těle může inhibovat aktivitu dihydrotestosteronu neboli DHT. DHT hraje roli v testosteronové aktivitě v těle. Jak stárnete, produkce a aktivita vašeho testosteronu se snižuje, ale DHT (což je tedy něco jako vedlejší produkt testosteronu), jeho hladiny a účinky se s věkem zvyšují. Aktivita DHT byla spojena s plešatostí, zvětšenou prostatou a u žen s rozvojem mužských pohlavních znaků. EGCG poskytuje inhibici (utlumení) aktivity DHT v těle a může pomoci snížit aktivitu DHT v těle vazbou na DHT receptory ve vašem těle. Takže dříve zmíněné nepříjemné příznaky se takto lepší.
 
Ochrana před rakovinou
EGCG se může podílet na prevenci rakoviny na buněčné úrovni. Podle Julia Goeppa (uvedeno v časopise Life Extension Magazine), EGCG pracuje na prevenci rakoviny tím, že zasahuje do buněčného působení a růstu. Lidé, kteří pijí zelený čaj, mají méně časté epizody rakoviny a když už je rakovina přítomna, je méně závažná u těch lidí, kteří konzumují zelený čaj. Dr. Goepp také dodává, že EGCG může být užitečné pro prevenci nebo snížení závažnosti rakoviny prsu, prostaty, úst, pankreatu a tlustého střeva kvůli ochrannému účinku EGCG. Vysoká spotřeba zeleného čaje u asijských kultur by mohla být “paradoxním” argumentem, že právě Asijaté mají nízkou míru rakoviny, i přes určité rizikové chování, jako je například kouření – dle průzkumů mají lidé v Asii nižší riziko srdečních chorob a rakoviny než Američané, kteří také kouří.
 
Mění hladiny tělesných tuků
Konzumace zeleného čaje a EGCG může snížit celkovou tělesnou hmotnost a hladinu tuku v těle. Dr. Goepp uvádí, že EGCG zrychluje metabolismus vašeho těla a zlepšuje tak schopnost spalovat tuky. Viscerální tuk (neboli tuk v oblasti břicha) se zdá být zvláště citlivý a aktivní na účinky EGCG. EGCG je důležitý a přínosný pro osoby s rizikem vzniku diabetu 2. typu, vysokého krevního tlaku a nadváhy.
 
Způsob účinku EGCG může zvýšit dodávku uloženého tuku do buněk za účelem oxidace nebo zvýšit schopnost spálení tuku. Alison Hill a kolegové vydali celou publikaci nazvanou “Jak EGCG může snižovat abdominální tuk u obézních subjektů” (v originále “Can EGCG Reduce Abdominal Fat in Obese Subjects”) zjistili, že EGCG sám o sobě ztrátu tuku neiniciuje, ale uvedli, že vyšší dávka EGCG spolu s kofeinem může způsobit zvýšené ztráty tuku v těle.
  
Zelený čaj podporuje zdraví mozku
EGCG, kofein a L-theanin v tomto čaji pracují pro zlepšení funkce a zdraví mozku. Množství kofeinu, které se nachází v zeleném čaji, je dostatečné, aby pomohlo zlepšit paměť a reakční dobu. Také zvyšuje množství dopaminu a norepinefrinu v mozku.
 
Fakta ze studií:
 
Epigallocatechin galát (EGCG) a L-theanin zlepšují paměť a pozornost u pacientů s mírným poškozením mozku [studie zde].
L-theanin má také účinky proti úzkosti a může vám pomoci uklidnit se [zdroj zde].
Bylo prokázáno, že EGCG snižuje únavu [zdroj]. Může osvěžit a uvolnit váš mozek [zdroj].
EGCG snižuje riziko onemocnění srdce
Polyfenoly nalezené v zeleném čaji mohou snižovat hladinu cholesterolu, což je hlavní faktor srdečních chorob. Zelený čaj také snižuje krevní tlak zvýšením průtoku krve v těle [zdroj].
 
EGCG má protizánětlivé účinky
Polyfenoly nacházející se v zeleném čaji pomáhají zabránit zánětu, který je způsoben UV zářením [zdroj]. EGCG také zabraňuje a léčí zánět způsobený revmatoidní artritidou [zdroj].
 
Rovněž víme, že EGCG snižuje pravděpodobnost vývoje aterosklerózy, což je hlavní problém u diabetických pacientů.
 
EGCG zlepšuje zdraví jater
Polyfenoly v zeleném čaji mohou zlepšit zdraví jater. Snižují hladinu lipidů v těle a snižují riziko nealkoholického tuku v játrech.
 
EGCG pomáhá pokožce
EGCG má účinky proti vráskám a také snižuje zčervenání pokožky [zdroj zde].
 
EGCG zabraňuje plešatosti
EGCG pomáhá předcházet plešatosti. Polyfenoly v zeleném čaji mohou stimulovat růst lidských vlasů [zdroj zde].
 
EGCG podporuje dentální zdraví
EGCG pomáhá ústním obranným mechanismům a může zabránit zánětu dásní. (zdroj zde) Poskytuje dodatečnou ochranu před oxidačním stresem v ústech.
 
EGCG zabraňuje osteoporóze
EGCG podporuje růst osteoklastů a osteoblastů v kostních buňkách. EGCG může být použit při výzkumu kmenových buněk, aby se zabránilo osteoporóze [zdroj zde].
 
Epigallocatechin galát (EGCG) vám může pomoci zlepšit celkové zdraví díky svým antioxidačním schopnostem. Posílí, regeneruje a optimalizuje vaše buněčné zdraví.
 
https://www.rehabilitace.info/zdravotni/epigallocatechin-galat-egcg-jake-ma-ucinky-na-nase-zdravi/