Teplotní působení čajů na lidský organismus

Zajímavým přístupem ke konzumaci pravého čaje je jeho pití z pohledu tradičních asijských medicín. Například dle poznatků, že každý druh pravého čaje působí na člověka zcela odlišně, lze čaj cíleně využít k léčbě, zlepšení zdraví či okamžité nápravě teplotních poměrů v organismu.

Z hlediska tzv. "teplotního působení" (ochlazujícího či zahřívacího účinku) je čaj klasifikován jako horký = jangový, teplý = slabý nebo lehký jangový, chladný = slabý nebo lehký jinový, studený = jinový a neutrální = s jinem a jangem v rovnováze. Jangový čaj se hodí tam, kde je potřeba odstranit nedostatek jangu. Jinový čaj užíváme, je-li jangu přebytek. Je prokázáno, že aspekt (jin či jang) čaje se může značně změnit způsobem jeho přípravy. Přeluhujeme-li například zelený čaj (jež má obvykle povahu silně jinovou), stane se neutrálním až jangovým. Velkou roli mohou hrát i objektivní (měřitelné / opakovatelné) podmínky přípravy čaje. Sem lze řadit kvalitu a teplotu vody, materiál a tvar nádoby pro přípravu čaje či vlastní způsob jeho přípravy. Subjektivním přístupem k čaji, okamžitým rozpoložením konzumenta (i hostitele), konkrétním prostředím apod. může být objektivní i subjektivní aspekt vnímání teplotního působení pravého čaje značně posílen či oslaben (ale to už jsme možná v rovině příliš ezoterické... :-).Zjednodušíme-li celou problematiku jen na účinky podstatné a rychle se projevující, je v teplých dnech vhodné pít osvěžující jinové čaje – čaje se světlým listem, jež poskytují ochlazující nálevy. Omezíme pití čajů "černých" (jangových) a jejich různě ovoněných či ochucených variant.

Horký nálev zeleného čaje funguje lépe než studený a v zemích, kde obyvatelé trvale strádají horkem, se většinou jinak nepije.

Poznámka:
- napsáno 28. 6. 2019
- uvedený text je zkrácenou verzí článku o teplotním působení čajů na lidský organismus, který jsem publikoval v časopisu VE HVĚZDÁCH rodinný časopis - č. 85
- z vlastní zkušenosti doporučuji
Thai Green Tea 2018
Vietnemese Green Tea 2018
resp. jeho zavakuovanou variantu
Vietnamese Green Tea 2018 - 180 g - vakuové balení