Pátá japonská chuť - "UMAMI"!

Stíněné japonské zelené čaje nás mohou velmi překvapit nádhernou barvou, vysokou cenou, dobrou výdrží a především zvláštní (tzv. „pátou“) chutí.

V příručce Tajemství japonského čaje Thomase M. Grömera se dočteme:
„Co je vlastně „umami“? Umami je název jedné za základních chutí. Japonský vědec profesor Kikunae Ikeda jako první pojmenoval chuť umami (z japonského slova delikátní) v roce 1908. Ve svém bádání zjistil, že kromě čtyř ostatních základních chutí – sladké, kyselé, slané a hořké, existuje ještě jedna, která nepatří ani do jedné z vyjmenovaných skupin.
Chuť umami vzniká působením aminokyseliny glutamové, která se ve velkém množství nachází například ve zralých rajčatech nebo sojové omáčce. Její soli se nazývají glutamáty a nalézají se téměř ve všech potravinách jako přírodní glutamát – ať už ve vázané či volné formě. Čím vyšší je obsah přírodního volného glutamátu (není součástí bílkovin) v potravinách, tím je chuť umami intenzivnější (připomínající masový vývar), což se v Japonsku setkává s velkou oblibou.
V japonských čajích je chuť umami hlavně ve vysoce kvalitních druzích pěstovaných ve stínu, jako je např. Gyokuro. Výraznější a intenzivnější chuť umami v čaji získáte, pokud pozměníte způsob přípravy čaje: první nálev zalijete vodou s velmi nízkou teplotou mezi 50 až 60 °C a necháte louhovat déle, až 5 minut, ale ne méně než 4 minuty.“


(text v přípravě)