Znáte modrý čaj?

Sušené květy klitorie (lat. Clitoria ternatea, L. 1753) čili klitorie terstské (též označované jako motýlí květ, hrachový květ, Butterfly Pea, Butterfly Pea Tea, "modrý čaj" apod.) poskytují nálev modré barvy.

Působí na pokožku (pomáhá udržovat její čistotu, podporuje její pružnost, prokrvení a eliminuje tvorbu vrásek), zlepšuje růst vlasů, zabraňuje ztrátě jejich barvy a může být tak příčinou mladistvého vzhledu konzumenta. Má detoxikační účinky, působí zejména v oblasti močového ústrojí, ženských reprodukčních orgánů a zažívacího traktu (podporuje trávení). Obsahuje blahodárné proantokyanidiny, flavonoidy, triterpeny a steroly. Má účinky analgetické – zmírňuje únavu, zklidňuje a pomáhá s bolestí hlavy. Má vliv na oběhový systém a stimuluje činnost mozku (celkově pomáhá udržovat zdravou mozkovou činnost). Modrou barvu způsobují antokyany, které mají pozitivní vliv na fungování zraku a mohou být účinnou prevencí při očních infekcích a zánětech."Rod klitorie zahrnuje asi 60 až 70 druhů. Je rozšířen v tropech a subtropech, některé druhy přesahují i do teplých oblastí mírného pásu. Největší druhové bohatství je v tropické Americe. Některé druhy, zejména Clitoria ternatea, C. laurifolia a C. falcata, jsou dnes zavlečené z míst původu do tropů celého světa."
"Clitoria ternatea je využívána v indické medicíně proti překyselení trávicího traktu, jako tonikum, diuretikum a při chronické bronchitidě. Listy a lusky slouží jako krmivo pro dobytek a nezralé lusky jsou místně používány jako zelenina. Z modrých květů je získáváno barvivo, podobné vlastnostmi lakmusu a použitelné jako acido-bazický indikátor."
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Klitorie
 
„Léčivé účinky klitorie potvrdily i experimenty na zvířatech. Zásadní je především vliv na nervový systém – klitorie zlepšuje kognitivní funkce, jako je paměť a schopnost učení, působí také antidepresivně, anxiolyticky – proti úzkosti, sedativně, protistresově a analgeticky. Rovněž snižuje hladinu glukózy v krvi, inhibuje agregaci krevních destiček. Klinické studie, které by tyto účinky potvrdily i u lidí, však zatím chybějí,“ 
komentuje botanička Zdeňka Navrátilová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

v e-shopu je bylina k dispozici jako surovina pro experimenty:
Thai Butterfly Pea - vzorek

Thai Butterfly Pea - 50 g