2023 Thajský černý čaj s větším listem - bio
Popis
PŘÍPRAVA ČAJE
doporučená příprava: do střední (cca 500 ml) vyhřáté konvičky vložte 1-2 polévkové lžíce čaje, zalijte právě vroucí vodou a luhujte dle chuti (pro získání zkušenosti s čajem doporučuji nálev postupně ochutnávat a najít si vyhovující čas luhování) hotový čaj slijeme přes jemné sítko do druhé konvičky a do šálků
počet nálevů: 1 (2, většinou se připravuje jeden)
VÍCE O ČAJI
původ: Thajsko, provincie Chiang Rai
hmotnost (netto) a balení: 50 g (±5 %), třívrstvý, opakovatelně použitelný sáček se zipem
datum výroby / minimální trvanlivost do / reálná trvanlivost: 12. 05. 2023 / 12. 05. 2028 / velmi dlouhá (9)
typ čaje a jeho složení, další označení: červený (8) čaj, 100% čaj pravý - konce flešů (vrcholových přírůstků větviček čajových keřů); hai Black Tea (černý čaj - typ 3), Thailand Hong Cha, Bio Thailand Chiang ("Chang") Rai Hong Cha, Thai Black Tea - big leaf aj.
zařazení dle české vyhl. č. 330/1997 Sb.: pravý čaj - čaj černý (8)
ingredience, čaj a jídlo (tea pairing): čaj lze dobře sladit (zdravý cukr, med, čekankový sirup, mléko, smetana, máta apod.); hodí se k jakémukoliv sladkému a výraznému jídlu, vynikající je k máslovým sušenkám a k vanilkové zmrlině
šarže / bio certifikace: 23D1206/1 / TH-BIO-152-THAILAND (Organic Thailand-thajské bio, USDA ORGANIC-bio USA)
kvalita sběru a způsob zpracování a kultivar čajovníku: ručně sklízený (T+3) a zpracovaný, uplatňován je klasický postup (zavadnutí, rolování, oxidace, další rolování při sušení a třídění); ásámský (thajsky: ใบเมี่ยง, Bai Ming)
doporučená konzumace dle bylinářské literatury, bylinářů a znalců: neomezeno - dle chuti a citlivosti na kofein (5)
suchý čaj, nálev a vyluhovaný list: na drobno dělené listy (lámáním, bez prachu); nálev je červenohnědý až tmavě hnědý, silný dle doby luhování, jiskrný s lehkou karamelovou notou a typickou vůní thajských černých čajů; vyluhovaný list je drobný, měkký, hnědý až hnědozelený
aspekt a působení na zdraví: silný jang (extrémně silný, zahřívající, uzemňující) (4), možné působení čaje nelze zde uvést (2)
NÁZOR DR. "TÝMENA" (7):
"Thajský čaj s velkým listem je standard pro rychlé a lehké nálevy jež nehořknou. A to se mi líbí! Jeho výhodou je, že se nedá přeluhovat. Mohu tak směle experimentovat s nádobím, množstvím čaje, dobou luhování... a netrápit se teplotou vody (používám právě vroucí).
VÍTE, ŽE...
text v přípravě
DALŠÍ MOŽNÁ PŘÍPRAVA ČAJE
tip na alternativní přípravu: "západní" - z čaje lze zhotovit silnější výluh, například použitím až dvojnásobného množství čaje), oslazením nálevu sušenou třtinovou šťávou, medem získáte lahodný čaj, do silnějšího nálevu se hodí i rum, citron, marmeláda, hřebíček, cukr apod.
ambientní čaj: čaj luhujte ve vodě o pokojové teplotě (10-20 °C) cca 3-4 hodiny (6)
koktejly a long drinky: silný výluh použijte jako základ pro koktejly a drinky = zchlaďte jej přelitím rovnou přes led ve sklenici (1)
ledový čaj: čaj luhujte ve studené vodě přes noc (ve skleněné nádobě, v chladu / lednici, při teplotě 1-5 °C); doporučuji vyzkoušet 1-2 polévkové lžíce čaje na 1 litr vody a množství čaje nebo objem vody pak doladit dle vlastních chuťových preferencí "síly" výluhu (1)
na "tea párty" (tajný extratip Dr. Teamana):
"... silný nálev lij na led, dochuť sušenou třtinovou šťávou nebo čekankovým sirupem, přidej salko (slazené kondenzované mléko) a vanilkový extrakt, ozdob plátkem citronu, nic víc, ... to totiž úplně stačí (máš-li pochyby přidej trochu špiritusu a experimentuj s kokosovým mlékem i thajskou maččou);… hlavně vše dobře umíchej v šejkru!
legenda / odkazy:
(1) mrkněte na články o přípravě ledových čajů (iced tea) - Ledový čaj (01), Ledový čaj (02) - Shinobi Cha
(2) zakazují to předpisy EU - viz článek na stránkách SZÚ "zdravotní tvrzení"; povolená tvrzení (dle neschváleného ale platného on hold seznamu) týkající se čaje najdete v blogu o bylinách (DobreCaje.cz) a jinde na internetu; více viz článek "vztah pravého čaje ke zdraví (přepis z tabulky on-hold seznamu - povolená tvrzení")
(3) různé přípravy čaje s odkazy na fotoprůvodce najdete v článku "obecná pravidla přípravy čajů"
(4) působení čajů z hlediska TCM apod. - viz článek "Volba čaje podle ročního období a chuti..."
(5) více o kofeinu - viz článek "kofein v čaji (01)", alespoň 4 šálky za týden, ideálně 2 hrnky denně (MUDr. Bukovský - Plán B)
(6) co je ambientní čaj - viz článek "ambientní čaj"
(7) rady mi dává můj dlouholetý známý - čajový teoretik a praktik - Dr. Teaman, TeaDr., jsou to obvykle rady nevyžádané, beru ho však s nadhledem a nic nenamítám na jeho slova, že jde o "zásadní" a "neopomenutelné" informace, které si musím rozhodně přesně zaznamenat, zapamatovat a předávat dál :-); jeho věčné připomínky mi často lezou krkem a když je toho až až, řeknu: "dobře dochtore, já se polepším" a co nejrychleji zmizím
(8) české předpisy (potravinářské, celní aj.) znají pouze černý čaj; termín "červený" nikoliv - čínská (resp. celosvětově běžně požívaná klasifikace čajů) do Čech ještě jaksi nedorazila :-( ... ačkoli se v čajové branži běžně užívá; Hong Cha (červený čaj) = čínské členění; Chā dæng (ชาแดง) - červený čaj, termín používaný v Thajsku
(9) čaj je potravinou a ze zákona je nutno jej označovat min. dobou trvanlivosti; na baleních proto najdete datum odpovídající dvěma letům ode dne prodeje; zároveň uvádím informaci o reálné trvanlivosti, čaje archivní mají trvanlivost neomezenou (pokud se správně skladují)
(10) způsob přípravy Gong Fu Cha (kung-fu-čcha)
(11) RTGS = Royal Thai General System of Transcription
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.